Poniżej krótka informacja na temat wybranych, dostępnych technologii, głównie w obszarze naszej oferty, ale również obejmujące opis innych istotnych dla zastosowania druku 3D technologii druku.
Jest to pierwsza opracowana i opatentowana technologia druku 3D, z polimerów utwardzanych światłem lasera. Jest to wyjątkowo dokładna technologia, która znajduje szerokie zastosowanie w przygotowywaniu prototypów, jak również może stanowić matrycę do stworzenia formy silikonowej, jak również wkładek do form wtryskowych. Bogata baza materiałowa imitująca popularne materiały, materiały półprzezroczyste, przezroczyste oraz gama materiałów biokompatybilnych i specjalnych stanowi o popularności tej technologii.
MATERIAŁY STANDARD, MATERIAŁY INŻYNIERSKIE, MATERIAŁY DENTYSTYCZNE/JUBILERSKIE, MATERIAŁY COLOR
Obecnie to najbardziej rozpowszechniona technologia druku 3D z termoplastów. Idealna do szybkiego prototypowania, ale znalazła również szerokie zastosowanie wśród użytkowników domowych, dzięki relatywnie niskim kosztom materiałów i urządzeń. W zastosowaniach profesjonalnych stosuje się ją do tworzenia prototypów, jak również niskoseryjnej produkcji. W połączeniu ze specjalistycznymi materiałami i profesjonalnymi urządzeniami znajduje coraz szersze zastosowanie w przemyśle.
Technologia najbardziej precyzyjna i wszechstronna spośród technologii opartych na utwardzaniu żywic polimerowych. W tej technologii wykorzystywana jest ogromna gama materiałów o zróżnicowanych właściwościach. Jakość druku na poziomie 14 mikrometrów powoduje, że otrzymujemy praktycznie gładkie powierzchnie w doskonałej jakości. W tej technologii możemy mieszać materiały w procesie druku, a nawet tworzyć własne (Digital Material). Ogromne możliwości, jeszcze bardziej poszerzają potencjalną gamę zastosowań.
DIGITAL ABS, HIGH TEMPERATURE, POLIPROPYLEN, GUMOPODOBNE, BIOKOMPATYBILNE, STOMATOLOGICZNE, TRANSPARENTNE, INNE
Technologia laserowego spiekania proszkowego jest często spotykana w przemyśle do szybkiego prototypowania i produkcji części niskoseryjnych. Swoją popularność zawdzięcza bardzo wytrzymałym materiałom oraz wysokiej dokładności wymiarowej. Metoda polega na spiekaniu promieniem lasera warstwa po warstwie umieszczonego w komorze sproszkowanego materiału. Dzięki takiemu rozwiązaniu materiał nie wymaga tworzenia podpór. Charakterystyczna dla tej metody jest porowata powierzchnia drukowanych elementów.
To bardzo zbliżona technologia do SLA, jednak w tym przypadku źródłem światła utwardzającego żywicę polimerową jest światło lampy LCD. Posiada wiele zbliżonych cech do utwardzania laserem, wydruki są również bardzo dokładne i posiadają bardzo ładnie wykończoną powierzchnię zaraz po wydrukowaniu. Gama zastosowań jest również zbliżona, głównie zależna od oferowanych przez producenta materiałów.
To kolejna technologia utwardzania żywicy polimerowej, w tym przypadku za pomocą światła ekranem LCD z podświetleniem UV LED. Wysoka precyzja i szybkość, przewyższająca technologię SLA i DLP.
Metoda druku z metalu, w postaci spiekanego proszku odpowiednio skomponowanego stopu metalu, który utwardzany (spiekany lub przytapiany – zależnie od metody) jest wiązką lasera. Elementy metalowe wykonane tą technologią mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ich wyprodukowania ich inną metodą (np. obróbką skrawaniem), a docelowo zostać użyte w medycynie czy w przemyśle.
Technologia opracowana przez Firmę HP, która w procesie druku wykorzystuje głowice drukujące, które podgrzewają i wkraplają materiał, który pod wpływem reakcji chemicznej utwardza się. W procesie tym nie wykorzystuje się lasera, jak w przypadku technologii SLS. Sam druk odbywa się z proszku, stąd pewne podobieństwa obu technologii, z materiału PA12. Końcowy wydruk jest dużo bardziej gładki niż w technologii SLS, a możliwość zbudowania warstw o grubości 80 mikronów pozwala na utworzenie ultra cienkich ścianek.
PA12
Może przegląd realizacji pomoże Tobie w wyborze urządzenia:
Jeżeli jesteś zainteresowany tą drukarką, skontaktuj się z nami. Przedstaw nam swoje zapotrzebowanie.