Wydaje się, że jak nigdzie indziej, technologie addytywne pozwalają rozwiązać te problemy. Wykorzystując stworzone układy, można zrealizować obudowę dostosowaną do nich na wymiar wraz z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów, przycisków, potencjometrów czy wyświetlaczy. Można uwzględnić wszelkie gniazda montażowe oraz uszczelnienie całości. Obudowy mogą kryć układy, elementy pomiarowe czy posiadać inne zastosowanie.
Chyba największym problemem rozwiązań jednostkowych lub krótko seryjnych, jest problem z doborem obudowy do stworzonych układów elektronicznych. Wydaje się, że jak nigdzie indziej, technologie addytywne pozwalają rozwiązać te problemy. Wykorzystując stworzone układy, można zrealizować obudowę dostosowaną do nich na wymiar wraz z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów, przycisków, potencjometrów czy wyświetlaczy. Można uwzględnić wszelkie gniazda montażowe oraz uszczelnienie całości.
Obudowy mogą kryć układy, elementy pomiarowe czy posiadać inne zastosowanie.
Na podstawie otrzymanych materiałów, były to liczniki wody wraz z elektroniką, która służy do odczytu zużycia wody, została opracowana seria obudów mieszcząca elektronikę wraz z wyprowadzeniami i miejscem na zalanie elektroniki silikonem. Prace wymagały prac inżynieryjnych, dopasowania i umiejscowienia czujników, a następnie odpowiedniego zamocowania obudowy na liczniku. Przygotowaliśmy kilka różnych obudów dostosowanych do różnych liczników.
Elektroniczne instrumenty muzyczne mogą być również drukowane!
Realizowane były takie elementy perkusji jak: 3 tomy (6, 8, 10 cali) oraz werbla (12 cali). Dzięki zastosowaniu druku 3D koszty perkusji zostały zredukowane 10-krotnie.
Wydrukowane części nie wpłynęły na jakość przbmienia, które jest generowane w specjalnym module. W celu realizacji wykorzystano technologię FDM, a następnie poddane postprocessingowi, który obejmował szpachnlowanie, szlifowanie oraz wielokrotne malowanie.