Jednym z przykładów jest jubilerstwo, gdzie możemy bezpośrednio wydrukowane obiekty z drukarki metodą wypalania na wosk tracony, wykonać metalowe odlewy (SLA). Wydruki wykonane w technologii FDM, również mogą służyć do odlewów w różnych technikach. Poniżej opisaliśmy trzy przykłady takich realizacji.
Idealne zastosowanie technologii 3D w odlewnictwie są drukowane modele dla odlewników, przy realizacji matryc do odlewów ceramicznych. Przy mniejszych modelach można realizować same matryce bezpośrednio z drukarki 3D. Żeby uzyskać satysfakcjonującą jakość i powierzchnię wydruku, najlepiej bez późniejszej obróbki mechanicznej, realizować druk w technologii SLA z żywic modelowych, pamiętając o dodaniu niezbędnego zapasu na skurcz przy odlewach.
Realizacja figur na podstawie przygotowanych projektów i grafik 3D dla projektu „Szlak Śląskiej Godki” (może link), dla które zrealizowaliśmy pięć figur. Realizowane były dwuetapowo, w pierwszym wariancie, figury były pokrywane przewodzącym prąd grafitem i wydruki zostały poddane galwanizacji i miedziowane. Drugi etap, to wypalenie figur wydrukowanych w technologii FDM z materiału PLA.
Dalsza część procesu odbywała się w pracowni odlewniczej, gdzie stworzono matrycę, a następnie odlano figury z metalu.